ساحت ها اول از ساحت های ششگانه تعلیم و تربیت

 
براساس اصول و باورهای زیربنایی مجتمع آموزشی عام المنفعه نوین، و با توجه به سند تحول بنیادین آموزش وپرورش برنامه های آموزشی و پرورشی نوین در ساحت های ششگانه تعلیم و تربیت متناسب با هر دوره تحصیلی برنامه ریزی و اجرا می گردد. اهداف دوره های تحصیلی که تجلی اهداف آموزش وپرورش متناسب با ویژگی ها و شرایط سنی دانش آموزان بوده و زمینه دستیابی آنان به شایستگی های پایه را فراهم می آورد، به رشد متوازن و همه جانبه ایشان، کمک میکند. مدیران، برنامه ریزان و عوامل سهیم و موثر در تعلیم و تربیت دانش آموزان این مجتمع، دربرنامه ریزی امور، سازماندهی فعالیت ها و انجام وظایف خود به گونه ای عمل می نمایند تا دانش آموزان در پایان هر یک از دوره های تحصیلی به اهداف ساحت های شش گانه و فراساحتی دست یابند. این حوزه ها و ساحت های تعلیم و تربیت، شامل موارد زیر هستند:
 
 
 
ساحت اول : ساحت تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی حیات طیبه(زندگی پاك)
 
وضع مطلوب زندگی بشر در همه ي ابعاد و مراتب، براساس مبانی و ارزش هاي الهی براساس نظام معیار مکتب اهل بیت است که تحقق آن باعث دستیابی به غایت زندگی یعنی قرب الهی خواهد شد. تربیت انسانهایی که خواهان دنیایی سرشار از صلح ، برابري، عدالت، امنیت، احترام به عقاید و فرهنگ هاي متفاوت و نژادهاي مختلف هستند. تربیت انسان هاي مومن با ویژگی هاي یک مسلمان متعهد که بتوانند در ایجاد دنیایی بهتر و ایرانی آبادتر موثرباشند. برای این منظور و تقویت تربیت دینی فرزندانمان برنامه های زیر در این مجتمع پیگیری و اجرا میشود.
 
1- طرح تلاوت نور " تلاوت روزانه یک صفحه قرآن "
روزانه بعد از ورود دانش آموزان به کلاس درس، یکی از دانش آموزان یک صفحه قرآن می خواند و صدای ایشان در تمام کلاس ها پخش شده و سایر دانش آموزان همخوانی می کنند.
2- آموزش قرآن
قرآن کتاب وحی و مرجع اصلی هدایت انسانهاست. آموزش روخوانی قرآن از سال اول دبستان در مجتمع نوین آغاز میشود. در کلاسها و برنامه های پرورشی نوین، با کمک داستانهای قرآنی و آموزه های قرآن، برنامه های عملی متناسب با هر پایه علاوه بر تدریس رسمی قرآن و هدیه های آسمانی با دانش آموزان در نظر گرفته شده است.
کلاس اولی ها آغاز قرآن آموزي را جشن می گیرند. جشن قرآن با هدف آشنایی با قرآن و تعالیم قرآنی و تقویت ایمان و اعتقاد دانش آموزان به این کتاب آسمانی برگزارمی شود.
 
3-اقامه نمازجماعت:
نماز به عنوان ستون دین مورد توجه ویژه در برنامه های پرورشی نوین است و احکام آن با یاددهی طریقه صحیح وضو گرفتن، قرائت صحیح نماز، غسل و تیمم و ... از پایه اول دبستان با برنامه مشخص آموزش داده میشود و نماز جماعت هر روزه در تمام مقاطع نوین برگزار میگردد. موسس مرحوم مدارس عام المنفعه نوین همواره بر لزوم برگزاري نماز جماعت و ضرورت نهادینه شدن فرهنگ اقامه نماز جهت تربیت نسلی مهدوي تاکید داشته است.
4- تشرف به حرم مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)
با توجه به موقعیت مکانی ویژه و استثنایی مدارس نوین در نزدیکی به حرم مقدس رضوی، یکی از برنامه های مستمر پرورشی مجتمع، تشرف گروهی و منظم دانش آموزان به حرم و بهره گیری از فضای معنوی حریم رضوی است. تشرف به حرم عالم آل محمد(ص) بصورت ماهانه برای هر کلاس برنامه ریزی میگردد.
5- برگزاری برنامه های صبحگاه:
صبحگاه مدارس نوین با هدف ایجاد نظم و نشاط (ورزش صبحگاهی) و برنامه های پرورشی راس ساعت مقرر برگزار میشود. ذکر ادعیه و صلوات خاصه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و انجام مراسمات مناسبتی و مذهبی با مشارکت دانش آموزان اجرا می گردد.
ورزش صبحگاهی یکی از برنامه های مراسم صبحگاه است.
 
6 - آشنایی با سیره اهل بیت و برنامه های متنوع فرهنگی و مناسبتی:
برنامه های متنوع فرهنگی و تربیتی در مدارس نوین در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی برگزار می گردد. این برنامه ها در زمان صبحگاه، بین دو نماز ظهر و یا مجزا حسب مورد توسط مربیان محترم پرورشی با مشارکت دانش آموزان، معلمین و اولیا برنامه ریزی و اجرا می شود.
 
7- اجراي طرح جشنواره غذاي سالم همراه با گرامیداشت مقام مادر 
 
8- اجراي تئاتر و نمایش هاي ملی و مذهبی
9- برگزاري مراسم و مناسک مذهبی با همکاري دانش آموزان و اولیا گرامی
هر یک از کلاس ها با نام مبارك یکی از ائمه اطهار (ع) نام گذاري شده است که در ایام سرور و شادمانی یا حزن و اندوه، مراسم با همکاري و مشارکت همان کلاس مربوط برگزار گردد .
10- برگزاري مراسم زیارت عاشورا در دوشنبه ها، دعاي توسل در چهارشنبه ها و دعاي ندبه در جمعه ها
 
11- جشن ولایت(عید قربان تا غدیر):
برگزاري مراسمی باشکوه در دبستان و مسابقات متنوع با موضوع غدیر همراه با پذیرایی از دانش آموزان
12- برگزاري جشن شکوفه ها و جشن قرآن:
هر سال کلاس اولیها یک روز قبل از آغاز رسمی سال تحصیلی، یعنی 31 شهریور ماه با برگزاري جشن شکوفه ها به استقبال دبستان میروند .
13- برگزاري جشن میوه ها هماهنگ با کتاب سال اول ابتدایی
14 - برنامه اردویی جشن تکلیف برای دانش آموزان پایه هشتم
15- زنگ کتابخوانی:
جهت عادت به سنت حسنه مطالعه و تقویت قدرت تفکر و تحلیل دانش آموزان، یک زنگ جهت کتابخوانی در کلیه پایه های دبستان با مشارکت معلمین پایه و مربیان پرورشی برگزار میشود و در هفته کتاب نیز نمایشگاه خرید کتاب و مسابقات کتابخوانی و کتاب نویسی برگزار میگردد.